Udskriv

En gang campist altid campist

Skrevet af Ann Karina til .

Firmaet CampForever lancerer kvalitetstelte i flot program for sommeren 2008.

Image
Her familieteltet Roma 6/9, med komfort for seks personer, men reelt plads til ni personer.
 

Er der hvad der skal være? Det er det evigt tilbagevendende spørgsmål vi stiller os selv, når vi cirkler rundt om de kufferter, kasser og kogeaggregater, som fylder op i stuen dagen før vi drejer hoveddørsnøglen rundt og drager ud i sommerlandet. Svaret er hvert år mere eller mindre usikkert.

En gros virksomheden CampForever er et godt bud på en guide der kan afsløre om vi nu har det hele med. Og har vi ikke det, eller er noget af det gamle grej blevet for mørt eller slidt, har CampForever hvad campisthjertet måtte begære. 

Programmet for 2008 omfatter fortelte, campingmøbler, campingservice og et omfattende sortiment i tilbehør, og lancerer ikke mindst en række nye kvalitetstelte. Ikke mindst familietelte og iglotelte. Eksempelvis giver familieteltserien Roma stor komfort for henholdsvis fire, seks og otte personer, men teltene kan stadig rumme op til henholdsvis seks, ni og tolv personer. Teltene er særdeles solide og tåler et vandsøjletryk på 5000 mm. Teltbundene er aftagelige, med høj kant og lynlåse ved indgangene. Iglotelte som eksempelvis mærket Oslo udmærker sig også ved høj kvalitet, og ikke mindst ved god plads og flot lysindfald i forteltet.

Image
Igloteltet Oslo er særdeles stabilt og med god plads og godt lysindfald i forteltet.

CampForever produkter forhandles i butikker over hele landet.

Links
CampForever

Pressemeddelelse / Foto: CampForever

Kommentar (0)
Kun registerede brugere kan skrive en kommentar!

Online nu

Vi har 135 gæster og et medlem online

RSS Feed

RSS Feed