hobby wacken 01

 Den som intet vover, intet vinder. Thomas Schultz fra Hamm i Nordrhein-Westfalen har taget dette citat til sig. Han fik nemlig mulighed for at købe en meget speciel Hobby campingvogn på en auktion.

Annonce:

Thomas blev opfordret af sin kæreste til at deltage i auktionen om en Hobby De Luxe Edition 440 SF i det unikke Wacken design. Auktionen blev afholdt på Ebay til fordel for Wacken Foundation, og med det højeste bud på 17.799 € vandt Thomas auktionen, og blev dermed ejer af den unikke campingvogn.

hobby wacken 02

"Vi havde spontant besluttet at deltage i auktionen, da vi opdagede en artikel på Wacken´s hjemmeside. Men vi havde aldrig troet, at vi rent faktisk ville få campingvognen”, fortæller Thomas Schultz og Ivonne Konradt. De er begge meget tilfredse med prisen, for som de siger: ”Til vores brug er den alle pengene værd".

De har ikke bare fået en ny campingvogn, men et kunstværk, hvis venstre sidevæg er dekoreret med en collage med berømte metal musikere, mens på der forsiden, bagfra og fra siden er det genkendelige Wacken kranie vist. Også inden i campingvognen er helt sin egen. Et absolut højdepunkt er badeværelsesdøren med de originale autografer af fremtrædende metal-musikkere som  Blind Guardian, Heaven Shall Burn, Beyond Black og med flere. Vognen er ligeledes udstyret særligt Wacken udstyr som bl.a. omfatter f.eks. linned, bordskånere, puder, bestik, krus, tasker og udstoppede dyr i Wacken look. Selv to groovy elektriske guitarer er en del af indretningen i denne Hobby De Luxe Edition 440 SF.

Annonce:

hobby wacken 04

Hobby direktør Holger Schulz og W: O: A-arrangør Thomas Jensen ville ikke gå glip af, at personligt at aflevere den specielle campingvogn til de heldige vindere. Holger Schulz benyttede lejligheden til at vejlede i brugen af campingvognen, da de nye ejere aldrig har camperet før.

hobby wacken 03

De nye ejere har allerede besluttet at den første tur går til Østersøen og fortæller ligeledes at de selvfølgelig også skal til årets Wacken Open Air festival (3.-5. august 2017) for stolt at fremvise deres nyerhvervelse.

De knap 18.000 euro som vognen blev købt for går til Wacken Foundation som støtter unge musikere i at udleve deres drøm i Heavy Metal verdenen.

Se andre Hobby campingvogne her: Hobby

Annonce

Alt Om Camping handler om camping for hele familien. Her finder du rejsebeskrivelser fra campingpladser og rejsemål fra Danmark, Tyskland, Holland, Frankrig, Italien og mange andre lande i Europa. Alt Om Camping er en omfattende campingguide med fokus både på børnefamilier og seniorer. Det er her, du finder inspiration til den bedste campingferie for dig og din familie.

Ud over de mange artikler og rejsebeskrivelser, tilbyder Alt Om Camping også gratis Camping-TV på Youtube. De mange videoer og TV-reportager viser dig nyt om campingvogne, autocampere, fortelte, campingudstyr m.m. Du kan også se spændende rejsefilm fra campingpladser i Danmark og Europa, og hente inspiration og gode råd til din næste campingferie.

Alt Om Camping er også Danmarks største fælleskab for campister på Faceook.

Alle artikler, TV-reportager og rejsefilm på Alt Om Camping er lavet af aktive campister med bred erfaring om det at tage på camping. Alt Om Camping er lavet af campister til campister.

AltOmCamping.dk bruger cookies for at forbedre brugeroplevelsen, huske dine indstillinger, målrette annoncer og lave besøgsstatistik. Ved at fortsætte med at bruge sitet accepterer du dette. Få flere oplysninger om hvordan vi bruger cookies her Privatlivspolitik.

Jeg accepterer cookies fra denne side

EU Cookie Directive Plugin Information